Artmetic Android Pozycjonowanie aplikacji w Google Play – ASO

Pozycjonowanie aplikacji w Google Play – ASO


ASO (App Store Optimization) to proces, którego celem jest podniesienie pupularności aplikacji w rankingu platformy sprzedażowej. Przede wszystkim nie jest to jednorazowe działanie, lecz szereg kroków podejmowanych w długim horyzoncie czasowym, które wymagają odpowiedniej strategii. Należy przy tym pamiętać, że kluczowy dla pozycji rynkowej każdej świeżo wydanej aplikacji będzie pierwszy miesiąc po jej publikacji w Google Play (lub w repozytorium innego systemu operacyjnego). Istotne jest więc to, by nowo wydana aplikacja miała jak najmniejszą liczbę błędów oraz obsługiwała jak najwięcej urządzeń.

Aby zdobyć większą liczbę użytkowników i lepiej wypozycjonować swoją aplikację, powinniśmy zadbać o następujące aspekty:

 • Użyj słów kluczowych w tytule aplikacji. Użycie słów niezwiązanych z aplikacją może dramatycznie obniżyć liczbę instalacji Twojej aplikacji. Przed opublikowaniem Twojej aplikacji użyj AdWords i postaraj się wyszukać po nazwie aplikacje konkurencji, tak aby dobrane słowa były najbardziej dopasowane do sposobu w jakim użytkownicy wyszukują Twoją aplikację.
 • Użyj najlepsze słowa kluczowe w opisie aplikacji. W przeciwieństwie do sklepu App Store, opis aplikacji brany jest w kryteriach wyszukiwania. Im lepsze słowa tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś znajdzie Twoją aplikację nie tylko po nazwie aplikacji, ale także po słowach zawartych w opisie.
 • Pozwól użytkownikom zakochać się w swoich zrzutach ekranu. Im lepsze zrzuty tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zdecyduje się zainstalować Twoją aplikację.
 • Stwórz profesjonalną prezentację swojej aplikacji. Jeżeli zrzuty ekranu go nie przekonają może okazać się, że zechce zobaczyć aplikację w użyciu. Pamiętaj że dobrze przygotowana prezentacja w formie filmu może nie tylko służyć w sklepie do przekonywania użytkowników, ale być także elementem stosowanym w mediach, blogach i stronach z nowinkami technologicznymi.
 • Daj poznać się w mediach. Pamiętaj że ma to wpływ również na pozycję twojej aplikacji. Są blogi, funpage i gazety dostępne w kioskach, które stanowią dodatkowe źródło przyciągające użytkowników
 • Uzależnij użytkowników od używania swojej aplikacji. Stwórz widget w aplikacji, dzięki czemu użytkownicy będą do niego wracać. Daj użytkowniką możliwość skorzystania z jakiejś funkcji po pewnym czasie. Tak robią np gry na facebook-u. Jeżeli po powrocie do aplikacji użytkownik będzie zadowolony z nowej funkcjonalności wróci do niej po raz kolejny.
 • Stwórz tłumaczenia swojej aplikacji. Przetłumacz nie tylko zawartość swojej aplikacji ale także tytuły aplikacji zainstalowanej na urządzeniu jak i opisy w konsoli dewelopera. Tłumaczenie na 10 najpopularniejszych języków może zwiększyć pobieralność Twojej aplikacji o 300%. A im bardziej profesjonalne tłumaczenie (nie z translatora), tym większa ilość pobrań.
 • Stwórz profesjonalne zdjęcie w tle. Większość zdjęć w tle to zdjęcia aplikacji które się niczym nie wyróżniają. Zachęć użytkowników czymś niestandardowym, ale związanym z tematyką aplikacji.
 • Stwórz mailową niezapominajkę. Stwórz listę mailingową która będzie przypominać użytkowniką np. o tym aby wprowadzili swoją wagę do aplikacji. Jeżeli użytkownicy nie bedą chcieli dostawać maili – umożliw im to. Pamiętaj jednak że gdy będą chcieli kolejny raz znaleźć podobną aplikację to nie zapomną o Twojej.
 • Dodaj przyciągającą wzrok i nieszablonową ikonę. Jednym z kryteriów oceny przez użytkowników, którą aplikację zainstalować jest jakość ikony. Pamiętaj że ludzie najpierw oceniają po wyglądzie, a dopiero później czytają. Nikt nie nie zainteresuje się aplikacją, która ma słabą, a niekiedy z epoki kamienia łupanego ikonę. W związku z tym odrzuci ją zanim zobaczy jej screeny, opis lub film promujący ją (jeżeli jest).
 • Zachęcaj użytkowników do oceny. Możesz umieścić w aplikacji możliwość oceniania aplikacji przy wyjściu z niej. Jeżeli nie będzie to zbyt inwazyjne może okazać się przydatne 😉
 • Utwórz możliwość publikowania treści aplikacji w Social Media. Umożliw użytkownikom udostępnianie treści, które będą widziane na portalach społecznościowych. Nie lekceważ magii marketingu wirusowego. Jeżeli treść będzie atrakcyjna, masz dużą szanse uzyskać niewielkim kosztem dobry efekt.
 • Utwórz stronę wizytówkę. Jeżeli spędziłeś dużo czasu nad tworzeniem aplikacji utwórz stronę która umożliwi wyszukanie w bardziej konwencjonalny vs codzienny sposób.
Ocena Google play

Wystawianie oceny w sklepie Google Play

Chyba nikt – oprócz może samych pracowników Google – nie wie do końca, jakie są czynniki wpływające na pozycję aplikacji w sklepie Google Play. Jednakże kilka podstawowych wskaźników ma kluczowy wpływ na ostateczną pozycję w rankingu. Do takich wskaźników można zaliczyć:

 • Liczbę ocen w sklepie. Google bierze pod uwagę ilość ocen, a nie fakt czy są one w przeważającej mierze pozytywne. Wyobraź sobie aplikację budzącą kontrowersje, którą dużo osób instaluje, ale budzi niesmak… W politykę i czarny PR jednak nie będziemy się dalej zagłębiać.
 • Średnia ocen aplikacji. W ostatnim czasie można było zauważyć, że Google wprowadziło filtr umożliwiający użytkownikom wyszukiwanie aplikacji o średniej ocen powyżej 4.0. Zależność jednak jest prosta: im większa średnia, tym lepiej.
 • Ilość pobrań. Warto zwrócić uwagę, że aplikacje przeskakują o kilka pozycji wyżej w rankingu, gdy liczba pobrań przekroczy próg odpowiednio: 5, 10, 50, 100 ,500, 1000, 5 000, 10 000, 50 000 itd.
 • Wzrost liczby pobrań w przeciągu ostatnich 30 dni. Związane jest to z wydaniem kolejnej wersji aplikacji. Google daje tym samym szansę na poprawę jakości produktu deweloperom.
 • Liczba deinstalacji. Należy pamiętać, że oprócz liczby pobrań istotne jest liczba osób, które pozostawiają aplikację zainstalowaną na urządzeniach. Im lepsza aplikacja, tym mniej osób rozstaje się z nią.
 • Niektórzy deweloperzy wskazują jeszcze na znaczenie czasu użytkowania aplikacji, lecz nie jest to czynnik oficjalnie potwierdzony.
 • Ilość artykułów w mediach internetowych. “Getting people to write about your app improves your search rankings in the Play Store” (Google I/O June 2012), zatem jeśli media piszą o Twojej aplikacji, ma to bezpośredni wpływ na miejsce w rankingu Google Play.

Pamiętaj również, aby nie publikować w sklepie nie dopracowanej aplikacji, ponieważ zwiększy to liczbę deinstalacji. Może to skutkować gorszymi ocenami, które później ciężko nam będzie doprowadzić do średniej powyżej 4.0. Jeżeli aplikacja zostanie odinstalowana przez osobę niezadowoloną, jest nikłe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się ona zainstalować ją ponownie.

Każdy deweloper publikujący w Google Play powinien pamiętać o przestrzeganiu regulaminu. W związku z tym powinien stosować się do następujących fragmentów:

 • Nie wolno używać nietrafnych, mylących i zbędnych słów kluczowych w opisach, nazwach oraz metadanych aplikacji.
 • Nie wolno próbować zmieniać miejsca produktów w sklepie ani manipulować opiniami na ich temat w niedozwolony sposób, np. poprzez fałszywe instalacje, opłacane lub nieprawdziwe opinie bądź oceny, ani oferować korzyści w zamian za wystawienie oceny aplikacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Post