Artmetic Artykuł Recenzja książki “Agile – przewodnik po zwinnych metodykach programowania”

Recenzja książki “Agile – przewodnik po zwinnych metodykach programowania”

Agile Przewodnik po zwinnych metodach programowania

Książka zaczyna się przydługim i nudnym wstępem, który ciągnie się przez ok. 100 stron i zawiera wypunktowane, sucho omówione punkty. Dalsza część lektury jednak bazuje na doświadczeniach autorów, które są barwnie omówione i opatrzone przykładami.

Książka omawia metodyki zwinne projektowania (agile), a składa się z omówienia różnych podejść Scrum, XP oraz Lean i Kanban. Treść jest dosyć zwarta, obrazowa i życiowa.

Autorzy odnoszą się dosyć krytycznie do programowania kaskadowego, polegającego na uprzednim planowaniu wszystkiego i zawieraniu w dokumentacji, na rzecz programowania zwinnego, gdzie decyzje odnośnie projektu podejmuje się w ostatnim sensownym momencie. Ma to oczywiście swoje wady i zalety, które są często pomijane, ponieważ po podpisaniu kontraktu często okazuje się, że klienci chcą dodawać nowe funkcjonalności lub zmieniać koncepcje. W książce brakuje mi rozwiązania tego problemu. Autorzy opisują nowe wymagania jako wartości i choć omawiają budżetowanie projektów, nie wspominają o sposobach rozwiązywania takich sytuacji.

Książka zwraca uwagę na dość istotne problemy – traktowania programistów jako maszynek do klepania kodu. Lektura pokazuje, jak stworzyć atmosferę do tego, aby zespoły same zaczęły myśleć i organizować się.

Autorzy zwracają uwagę na wiele istotnych kwestii, jak sposoby testowania oprogramowania. W przypadku XP szczególne miejsce zajmuje tu programowanie w parach, codzienne spotkania, iteracyjny sposób produkcji oprogramowania ze spotkaniami odbywającymi się co 2-4 tygodni. Odradzam jednak tę lekturę freelancerom, ponieważ głównym zadaniem książki było skupienie się na zarządzaniu zespołem.

Po przeczytaniu pozycji miałem wrażenie, że autorzy postrzegają programistów jako typowych introwertyków, zamkniętych w sobie i nie potrafiących się komunikować ze światem. Ciekawie omówiono kwestię przyrostu problemów w zespole związanych ze złą komunikacją i bezmyślnością, która może świadczyć o tym, że duże zespoły są w stanie wyprodukować niewiele więcej kodu niż freelancer.

Uzasadniając swój wniosek, mogę powiedzieć, że wokół programistów, którzy wytwarzają kod, są osoby odpowiedzialne za kontakt z klientem, niekoniecznie potrafiące przekazywać realną wartość pomysłu, o którym myślał klient. Zespół często też może nie komunikować się ze sobą dobrze i pracować nad byle jakim kodem, którego naprawę zleca młodszym pracownikom, a im z kolei znajdowanie błędów zajmuje kilka dni.

Dość frustrującym i demotywującym dla zespołu jest feedback z gatunku “klient tego nie chciał”, który wynikaja zwykle ze złego przekazu, jego braku lub stąd, że osoba kontaktowa zapomina o wymogach klienta. Należy zwrócić uwagę na to, że klienci są różni – najgorszą, ale często zdarzającą się sytuacją, jest konieczność zrobienia czegoś, nad czym klient musi się jeszcze zastanowić. Po przeczytaniu książki nasuwa mi się myśl: ile pracy, wysiłku i pieniędzy oszczędza bezpośrednie ustalanie wymagań?

OCENA

Książkę oceniam: 7/10. Nie zaspokoiła w pełni moich wymagań, ale stanowi dosyć solidną podstawę tematu zarządzania zespołem i wiele mówi o dostarczaniu wartości klientowi i użytkownikom. Ma również rozwiązania umożliwiające tworzenie środowiska, w którym zespoły są zmotywowane.

REKOMENDACJA

Książkę poleciłbym szczególnie informatycznym project managerom. Zwraca się w niej uwagę na zobowiązania i podejście do klienta.

1 thought on “Recenzja książki “Agile – przewodnik po zwinnych metodykach programowania””

  1. Maciej pisze:

    Świetna recenzja panie Dawidzie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Post

E dodatki do żywnościE dodatki do żywności

Chcesz poznać wszystkie składniki produktów spożywczych? Pamiętaj, że spożywanie dodatków do żywności może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Niektóre mogą wywołać negatywne skutki już przy jednorazowym spożyciu, inne wpływają na