Aby zainstalować system z pendrive’a należy najpierw pobrać program Unetbootin. Jednak przed instalacją w systemie Ubuntu należy dodać źródła, z których pakiet ma zostać zainstalowany. Ważne, aby pakiet był aktualny, ponieważ w repozytorium mogą występować przestarzałe wersje systemowe, a kiedy chcemy zainstalować system, który został wydany później, możemy nie odnaleźć go na liście dystrybucji w polu wyboru.
sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install unetbootin
Następnie należy uruchomić program jako użytkownik root:
sudo unetbootin
Po wydaniu polecenia zobaczymy następujący ekran:Teraz należy wybrać dystrybucję, która ma zostać zainstalowana na pendrive, oraz jej obraz ISO, a także pendrive, na którym zostanie nagrany system. Chciałbym dodać, że jeżeli występuje wystarczająca ilość miejsca, program nie nadpisze plików, które obecnie mogą znajdować się na pamięci typu flash.
Program Unetbootin oferuje 2 typy instalacji:
Możesz przeprowadzić instalacje, wybierając system z listy dystrybucji – wówczas zostanie pobrany plik instalacyjny i zainstalowany system.
Możesz też pobrać plik instalacyjny .iso i zainstalować go, wybierając obraz.
WARIANT 1:
Jeżeli zdecydujesz się pobrać obraz z najnowszymi wydaniami Ubuntu, możesz to uczynić, pobierając go ze strony:
http://www.ubuntu.com/download/desktop
Starsze wersje można pobrać, korzystając ze strony:
http://ppa.launchpad.net/gezakovacs/ppa/ubuntu/dists/
Jeżeli obecnie posiadasz system Windows 8 z UEFI, zalecana jest instalacja 64- bitowego systemu.
style=”display:inline-block;width:728px;height:90px”
data-ad-client=”ca-pub-3473784311111784″
data-ad-slot=”1536038152″>
Jeżeli instalujesz po raz pierwszy Ubuntu na swoim komputerze sprawdź czy mogą wystąpić problemy. Najlepiej wpisać nazwę modelu laptopa i poczytać na forum opinie. Szczególnie należy to robić z nowszym sprzętem np. niektórymi modelami Samsunga z Windows 8, gdyż może się okazać, że czeka nas niemiła niespodzianka.
W przypadku, gdy posiadasz 3 GB RAM lub mniej, zalecana jest instalacja systemu 32- bitowego. Dobrze jest instalować dystrybucje LTS, gdyż są bardziej stabilne. Wersje przejściowe (nie LTS) zalecane są dla deweloperów Ubuntu.
WARIANT 2:
Po wybraniu dystrybucji zostanie ona pobrana i zainstalowana na pendrive:
Po zainstalowaniu należy wybrać bootowanie z pendrive’a. Można to uczynić podczas startu komputera, naciskając odpowiedni przycisk, tzn. w zależności od modelu płyty głównej – F8, F10, F12 lub ESC.